Pes za volantomUrčite vám téma nášho príspevku nebude neznáma. Už len z toho dôvodu, že o nej môžete počuť skoro z každého kúta. Či z reklám na bilboardoch okolo ciest, či z rádia alebo z televízie. Na PZP sa z každého kúta prízvukuje hlavne preto, pretože je povinné. A všetko, čo stanovuje zákon, treba rešpektovať. V opačnom prípade hrozia porušiteľom vysoké sankcie, ktoré sa len tak ľahko nerozdýchajú, pokiaľ nie ste milionár. O všetkom vás však v tomto článku postupne informujeme. Dozviete sa napr. o tom, kde zoženiete to najvýhodnejšie porovnanie PZP, prečo je vlastne dôležité, ako aj to, na aké prostriedky si ho možno uzatvoriť.

V čom vie byť nápomocné?

To, či sa vám na ceste stane nejaká nepríjemná udalosť sa snáď nedá ovplyvniť. Môžete jazdiť akokoľvek bezpečne, no faktorov, ktoré môžu zohrať pri tejto udalosti veľkú úlohu, je hneď niekoľko. Nemusí ísť len o bezohľadných vodičov, zlé počasie, ale podpísať sa pod dopravnú udalosť môže aj únava alebo chvíľková nepozornosť. Práve preto vám poisťovne ponúkajú štátom nariadené zákonné poistenie, ktoré vám pomôže v takýchto situáciách. Telefonicky vám dajú vedieť, čo robiť vo vzniknutej situácii a môžu zabezpečiť všetko ostatné.

Prvotnou úlohou PZP je ale ochrániť vás pred finančnou stratou tým, že poisťovňa za vás vyrieši škody, ktoré ste spôsobili či už vozidlám alebo ľuďom v nich. Že nejde o malé čiastky, dokazujú aj dve čísla. 5 miliónov eur v prípade škôd na zdraví a 1 milión eur pri škodách spôsobených na majetku. Tieto čiastky sú prikázané zákonom, takže ak by sa vám „podarilo“ spôsobiť škodovú udalosť v takých rozmeroch, máte istotu, že vaša poisťovňa vám vyššie zmienené hodnoty garantuje. Ako ale možno viete alebo ste si už z textu domysleli, poisťovňa hradí len škody, ktoré spôsobíte iným, nie vám. Na náhradu vašich škôd teda nie je PZP, ale havarijné.

Možno by bolo vhodné zdôrazniť aj iný fakt. Povinné zmluvné poistenie nekryje len vážne škody, ktoré by ste mohli spôsobiť, ale aj tie menej vážne. Napr. narazený nárazník, spätné zrkadlo, poškriabaný lak na vozidle atď. Na to, aby mohol byť poškodený riadne odškodnený je ale dôležité „nezdupkať“, ale vec riadne spísať a zdokumentovať napr. aj fotograficky. Na to je potrebná aj účasť poškodeného, pretože do zápisnice je potrebné zadať aj jeho údaje. Samozrejme, pokiaľ nie je po blízku, neviete, dokedy ho máte čakať. Tak aspoň mu nechajte nejaký odkaz, aby sa s vami vedel spojiť a aby ste ho mohli z vášho PZP odškodniť. Keďže vy sa na odškodnení podieľať nemusíte, nemalo by to pre vás predstavovať žiaden problém.

Akú poisťovňu si zvoliť?

 • Allianz,
 • Generali,
 • Axa,
 • Genertel,
 • Groupama,
 • Union,
 • UNIQA,
 • ČSOB,
 • Komunálna poisťovňa,
 • Kooperativa,
 • Wüstenrot

To sú len niektoré poisťovne, ktoré na Slovensku fungujú, takže ako vidíte, máte z čoho vyberať. Tak ako je poisťovní veľa, tak budete mať aj viac možností na uzatvorenie zákonného poistenia. Pretože neplatí, že každá z nich ponúka rovnaký produkt. Toto zabezpečenie sa nemusí líšiť len v cene, ale aj v poistnom krytí. Veľmi pozitívnou správou je, že ponuky niektorých spoločností sú na rozdiel od iných výrazne lepšie. Pretože už v rámci svojho základného zabezpečenia kryjú škody aj vinníka udalosti, nielen tých, ktorých poškodil. To je príklad napr. u Generali, Kooperativa a Komunálna poisťovňa. PZP u nich totiž obsahuje aj niektoré havarijné riziká a niekde si aj môžete zvoliť, ktoré to budú. Úraz vodiča či posádky je veľmi užitočný. Na ceste vás však môže prekvapiť aj divá zver, výtlk či živelná udalosť.

Zistíte si všetky vaše možnosti online

Nakupovanie onlineNebojte sa. Našim cieľom nie je vás poslať do každej a jednej pobočky zvlášť. Ponúkame vám oveľa pokrokovejšiu metódu, s ktorou tie hodiny času tráveného zisťovaním ponúk ušetríte. Tým riešením je zistenie PZP online pomocou porovnania. Po vypísaní jedného formulára, ktorý požaduje údaje o poisťovanom vozidle a o jeho majiteľovi, zistíte, že nie je poisťovňa ako poisťovňa. Ceny za to isté sa môžu líšiť až v stovkách eur. Je ale pravda, že výšku poistného ovplyvňujú aj parametre vozidla a jednotlivé fakty o jeho majiteľovi. Samozrejme, je potrebné brať do úvahy aj výšku poistného krytia a pri rozhodovaní sa odpichnúť hlavne od toho. Či dané riziká skutočne potrebujete atď.

Zistiť si všetky vaše možnosti zákonného poistenia online pomocou porovnania vám nezobrazí len to najlacnejšie, ale aj to najlepšie a najvýhodnejšie na trhu. Týmto nástrojom nemáte čo riskovať, pretože je bezplatný a hlavne nezáväzný. Ak by ste mali pocit, že na trhu môžete nájsť aj čosi výhodnejšie, pokojne v pátraní pokračujte. V opačnom prípade, ak už viete, že nič lepšie nenájdete, môžete o PZP požiadať. Po kliknutí na ponuku vypíšete niekoľko údajov a na mail vám bude okrem iného doručená aj veľmi dôležitá dočasná zelená karta. Originálna vám bude odoslaná okamžite po zaevidovaní platby poistného.

Čo možno okrem auta poistiť?

PZP sa okrem auta vzťahuje napr. aj na motocykel, historické či prípojné vozidlá – vozík, dopravné prostriedky bez EČV, poľnohospodárske alebo pracovné stroje atď. Vymenovali sme len malý zoznam toho, čo tomuto zákonu podlieha. Túto povinnosť totiž musia rešpektovať nielen motorové a nemotorové vozidlá na cestách, ale aj tie, ktoré sa na nej veľmi nevyskytujú. Napr. vysokozdvižné vozíky. A je to z toho dôvodu, že ich prevádzkou môžu spôsobiť škody na zdraví alebo na majetku. Preto, ak si nie ste istý, či je zákonné poistenie potrebné aj na vaše vozidlo, riaďte sa tým, či potrebuje technický preukaz. Každý prostriedok, ktorý ho potrebuje, potrebuje byť aj týmto spôsobom zabezpečené.

Poisťujte, ináč vám hrozia pokuty

Už vyššie sme uviedli, že za nedodržanie tohto zákona hrozia pokuty. Neplatné zákonné poistenie vám policajti pri bežnej kontrole vozidla môžu vyčísliť až na niekoľko stoviek eur. Obvodný úrad však podnet na jazdu bez platnej zelenej karty môže dostať aj 2-3 roky po tom, čo ste bez nej reálne jazdili. Po preukázaní sa tohto priestupku si zaplatíte okolo 3 330 eur. Aj v zahraničí hrá dôležitú úlohu zelená karta. Jej neplatná podoba, prípadne nepreukázateľnosť môže mať za následok nielen niekoľkotisícové pokuty, ale aj zhabanie vozidla. Bez PZP si pri vzniku dopravnej nehody musíte sami zaplatiť všetky spôsobené škody.

Cieľom nášho príspevku bolo teda priblížiť vám tematiku povinného zmluvného poistenia bližšie a povedať vám, kde nájdete tie najvýhodnejšie, najlepšie a najlacnejšie možnosti na trhu. Viac o ňom sa môžete dočítať aj tu.