NápadSkratoval vám telefón? Napadol sneh, vy túžite po lyžovačke, ale nemáte lyže? Alebo si len jednoducho potrebujete oddýchnuť a nejaký čas „vypadnúť“ a zrelaxovať sa možno aj za hranicami? Pokiaľ zarábate toľko, že šetriť by ste museli dlhšiu dobu, môžete si požičať okamžite. K dispozícii sú vám totiž pôžičky bez dokladovania účelu, takže poskytnutú sumu môžete využiť skutočne na čokoľvek chcete. Či už ide o nevyhnutnosť alebo nie. Podstatným je byť si plne vedomým toho, že požičanú vec je nutné vrátiť a v prípadne finančnej pomoci aj s nejakým úrokom. Ten samozrejme väčšina ľudí znesie, pretože to je cena za ich rozmar. V horšej situácií nejde len o rozmar, ale o nutnosť, ale aj na to sú pôžičky vhodné.

Kto vám pôžičky bez dokladovania účelu poskytne?

Vďaka internetu už nemusíte chodiť od pobočky k pobočke a zisťovať, kto by vám bol ochotný poskytnúť istú finančnú čiastku za takej či onakej podmienky. Nehovoriac o tom, že zvýhodnené podmienky môžu poskytnúť jedine nebankové spoločnosti, ktoré svoje kamenné pobočky nemajú. A ak majú, tak len veľmi zriedkavo a ide väčšinou aj o splátkové spoločnosti. Napriek tomu, pôžičky bez dokladovania účelu vám vedia poskytnúť aj banky, ale za náročnejších podmienok, o ktorých si nižšie povieme. Inou možnosťou je využiť pomoc súkromníka, pri ňom však nemáte žiadne istoty a jeho podmienky môžu byť pre vás väčšou ťarchou ako žiadosť v oficiálnej inštitúcii.

Počítajte s iným typom dokladovania a s týmito sumami

Ako sme uviedli, ak by ste chceli pôžičky bez dokladovania účelu jedine od bankovej spoločnosti, je potrebné počítať s iným rôznymi inými potvrdeniami. Napr. o zamestnaní, o výške pravidelného príjmu, musíte mať čistý bankový register atď. Získať od banky pôžičky bez dokladovania účelu môžete v dvoch prípadoch. Ak si požičiate približne do 3 000 eur alebo ak dokážete, že máte našetrené nejaké bankou požadované percento zo sumy, ktorú reálne potrebujete. Za tej podmienky by ste dokonca nemuseli dokladovať ani výšku príjmu.

Pri nebankových spoločnostiach je to oveľa jednoduchšie, hlavne čo sa nižších súm týka. Nebankové pôžičky do 500 eur môžete získať nielen bez dokladovania účelu, ale aj bez registra, bez dokladovania príjmu atď. Dostupné sú dokonca aj pre nezamestnaných, ktorí však poberajú nejaký príjem ako napr. dôchodcovia, ženy na materskej či študenti. Veľkou výhodou je, že ich môžete získať do pár minút, najneskôr do 24 hodín. Pri vyšších sumách je stále možné sa stretnúť s inými výhodami, na ktoré by ste v banke márne čakali. Tam pôjde skôr o americké pôžičky bez dokladovania účelu.

Doba splatnosti a výška úroku

Čas plynieVäčšinou sa hovorí, že ak chcete výhody, zaplatíte si za nich v inom smere. Nie je to tak celkom pravda, aj keď v prípade niektorých spoločností sa to úplne nedá vylúčiť. Platí, že nebankové pôžičky všeobecne vrátane bez dokladovania účelu majú kratšiu dobu splatnosti pri rovnakej sume, akú by ste mohli žiadať v banke. Do 500 eur to býva maximálne 30 dní. V banke si túto sumu môžete rozdeliť aj do viacerých mesiacov, ale rozhodne preplatíte viac. Zatiaľ čo by sa vám v nebankovej spoločnosti účtoval len jednorazový úrok, v hodnote maximálne 30%, v bankovej by ste ho zaplatili niekoľkonásobne. Takže tento príklad len dokazuje, že bankové ponuky nemusia byť vždy výhodnejšie. I keď výhodnejší môže byť samotný fakt, že požičanú sumu nemusíte splatiť naraz, ale rozdeliť si ju do viacerých splátok.

Čo sa týka úroku, o tom sme sa čiastočne zmienili. Pôžičky bez dokladovania účelu do 500 eur môžu mať maximálnu hodnotu úroku 30% a to ako v banke, tak aj v nebankovej spoločnosti. O čím vyššiu sumu žiadate, tým by mal byť úrok nižší. To ale závisí aj od iných podmienok poskytovateľa. Ak má však licenciu udelenú NBS, maximum 30% nesmie prekročiť. V internetovej nebankovej spoločnosť Pôžičkomat je to v súčasnosti pri sume 500 eur okolo 26%.

Pri sumách nad 500 eur je doba splatnosti dlhšia už aj v nebankových inštitúciách. Zvoliť si môžete sami, či si sumu trúfate splatiť do niekoľkých mesiacov alebo za dlhšiu dobu. Vyššie pôžičky bez dokladovania účelu ale majú v nebankovke najnižší úrok okolo 10%, zatiaľ čo v banke to môže byť aj oveľa menej.

Pochopiteľne, ak ide z vašej strany len o dočasnú pomoc a vy viete, že sumu budete môcť vrátiť hoc aj do týždňa, vyberte si túto možnosť. Aj pôžičky bez dokladovania účelu vedia byť nápomocné a na úroku značne ušetríte. Napr. namiesto 11 eur za 31 dní by ste pri sume 500 eur za 7 dní splatnosti preplatili len 2,5 eura.

Pár slov na záver

Každý si môže zvoliť len to, na čo momentálne má. Niektorí sú odkázaní len na pomoc nebankových inštitúcií možno kvôli nečistému registru alebo kvôli nemožnosti dokladovať príjem. Pôžičky bez dokladovania účelu vám môžu urobiť deň krajším, no na druhej strane, ak na túto pomoc zabudnete a včas ju nevrátite, môžete sa dostať do veľkých problémov. Preto si dobu splatnosti vždy kontrolujte a dlžoby včas splaťte.